Son güncellenme :07.02.2013 9:04

Anasayfa > 2013 Şubat, Genel, HUTBELER > Allah’a İman(08 Şubat 2013)

07.02.2013 Per, 9:04

08 Subat 2013 

اِنَّ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِۙ اُو۬لٰٓئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِۜ[1]

ALLAH’A İMANIN FERT VE TOPLUM HAYATINDAKİ FAYDALARI

 

 

Muhterem Müslümanlar!

 

İman; Allah’ın varlığına ve birliğine tereddütsüz inanmak ve Hz. Muhammed’in (SAV) peygamberliğini ve bize bildirdiklerinin hak ve doğru olduğunu kabul etmektir.

 

İslam dininin hükümleri, itikat, ibadet, muamelat ve ahlak gibi ana başlıkları ihtiva etmektedir. Yüce dinimizin iman esasları, diğer bir tabir ile İslam’ın amentüsü 6’dır;

-Allah’a varlığına ve birliğine,

-Meleklerine,

-Kitaplarına,

-Peygamberlerine,

-Ahiret gününe, öldükten sonra dirilmeye,

-Kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmaktır.

Bu iman esaslarının birbirinden ayrılması mümkün değildir. Bunların temelinde de Allah’a iman vardır.

 

Şüphesiz Allah’a iman, insanların gerek özel hayatında, gerekse toplum hayatında, davranışları üzerinde de tayin edici tesirleri vardır. Bu gerçeğe Yüce Allah birçok Ayet-i Kerime’de iman ile sâlih ameli bir arada zikrederek işaret buyurmaktadır.

 

Hutbemin başında okuduğum Ayet-i Kerime’nin mealinde Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Şüphesiz, iman edip, sâlih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratılmışların en hayırlısıdırlar. Rableri katında onların mükâfatı, altlarından ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları Adn cennetleridir. Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu mükâfat Rablerine derin saygı duyanlara mahsustur.

 

Değerli Müslümanlar!

 

“Nerede olursanız olun O sizinle beraberdir. Allah bütün yapıp ettiklerinizi görür.”[2] ayetine inanan bir insanın hayata bakışı ve davranışları farklı olacaktır.

 

Dolayısıyla Allaha iman; insanın yaratılışında var olan sınırsız istek ve arzularını iyiliğe, helale ve sevaba yönlendirir. İnsanları kötülüklerden, günahlardan, haramlardan koruyarak suç işlenmesine ve suçun yaygınlaşmasına engel olur.

 

Allah’a iman; yalnızlık, hiçlik, yok olma duygusu, küfür, şirk gibi insanoğlunun zaman zaman içine düştüğü psikolojik hastalıkların da tek şifa kaynağıdır.

 

Allah’a iman; yüce yaratıcımıza sığınmaya ve ona güvenmeye yönlendirerek, maddi manevi sıkıntılara, zorluklara dayanma, direnme ve mücadele etme gücü kazandırır.

Allah’a iman varlıkların manasını ve yaratılış hikmetlerini öğretir, ‘yaratılanı severiz yaratandan ötürü’ prensibi ile sevgi merkezli,  canlı ve cansız bütün varlıklarla, manevi bir bağ kurulmasını sağlar.

 

Ve nihayet Allah’a iman dünyada huzur, saadet ve mutluluk kaynağı, ahirette de, ebedi kurtuluşun vesilesidir.

 

İzmir Müftülüğü’nden alınmıştır.

 


[1]  Beyyine, 7-9.

[2] Hadid ,4.

 

 

08 Subat 2013 Hutbesini İndir! 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.