Son güncellenme :17.01.2013 18:17

Anasayfa > 2013 Ocak, HUTBELER > Mevlid Kandili (18 Ocak 2013)

17.01.2013 Per, 18:17

TARİH   : 18.01.2013

 

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِينَ

 

(Enbiya 21/107)

MEVLİD KANDİLİ

 

Muhterem Müslümanlar!

 

Cehaletin kol gezdiği, insanların insani değerlerini yitirdiği bir dönemdi… Öyle ki,  insanlar kendi kız çocuklarını sadece kız olmalarından dolayı diri diri toprağa gömebilecek kadar merhametsizleşmiş, duygusuzlaşmış,  insanî vasıflarını yitirmişlerdi. Güçlü güçsüzü eziyor, kölelerin insanlığı yok sayılıyordu. İşte tam da böyle bir bataklığın ortasında 12 Rebiül Evvel 571 tarihinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) dünyaya geldi. Kur’an-ı Kerim de Cenab-ı Hakk’ın  “Biz seni alemlere ancak rahmet olarak gönderdik”[1] ayetine mazhar olan Rasulullah Efendimiz Aleyhisselam’ın dünyaya gelmesiyle birlikte Allah’ın rahmeti de tecelli etmeye başlayacak, daha o gece bir takım mucizeler gerçekleşecekti.

 

Milli şairimiz Mehmed Akif’in

“Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta;

Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi” diye tarif ettiği bir dönem bu kutlu doğumla son buldu. Cehaletin yerini bilgi, zulmün yerini ise hak ve adalet aldı. Daha nübüvvet gelmeden Mekke’nin Muhammed-ül Emin’i oldu.

 

Kıymetli Kardeşlerim!

 

Nübüvvetle birlikte Peygamber Efendimiz çok çeşitli sıkıntılar içerisine girdi. “Ey örtüsüne bürünen, kalk ve uyar”[2] emrini alan Rasulullah (sav), yakınlarından başlayarak herkesi İslam’a davet etmiş, Allah’ın varlığını ve birliğini insanlara anlatmaya koyulmuştu. Tehdit edildi, yılmadı. Mal, mülk makam gibi reddedilmesi zor teklifler aldı ama elinin tersi ile itti. Bu uğurda hicreti dahi göze aldı. Zira O’nun gayesi ümmetini iki cihan saadetine kavuşturmak, “Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı; Allah’ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik”[3] ayeti gereğince hareket etmekti. İşte böyle bir peygamberin ümmeti olan biz Müslümanların da Peygamber Efendimiz’in sünnet-i seniyyesine uygun bir hayat yaşaması gerekir. O bize hayatın her alanında en güzel örnek olmuş iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir komşu, iyi bir arkadaş, iyi bir idareci ve her şeyden önemlisi iyi bir kuldur.

 

Aziz Mü’minler!

 

Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Allah “De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.”[4] buyurmaktadır. Bu ilahi kelamda belirtildiği üzere Allah’ı (cc) sevmenin yolu, Peygamber Efendimiz Aleyhisselam’a uymaktan geçmektedir. Bundan dolayıdır ki gönüllerimizi Peygamber Efendimiz’in muhabbetine adamalı, düşünce ve davranışlarımızı Peygamber Efendimizin yoluna göre şekillendirmeliyiz. O’nun sevmediği şeylerden uzak durmalı, sevdiği işleri yapmalıyız. O’nun adını duyduğumuzda salat ve selam getirmeyi unutmamalıyız. Kısacası hayatımızın her alanına onun sevgisini nakşetmeliyiz.

 

Önümüzdeki çarşambayı perşembeye bağlayan gece kutlayacağımız Mevlid Kandili’nin tüm İslam alemine ve insanlığa hayırlı olmasını Yüce Mevlâ’dan temenni ediyor, bu kutlu doğumla gelen Kur’an nurunun bizim kalplerimizi de sarması duasıyla şimdiden kandilinizi tebrik ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konya Müftülüğü’nün 18.01.2013 Tarihli Hutbesidir[1] Enbiya, 21/107

[2] Müddessir, 74/1-2

[3] Ahzab, 33/45-46

[4] Al-i İmran, 3/31

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.