Son güncellenme :18.09.2014 19:31

Anasayfa > DİNİ BİLGİLER, Dış Basın, Fotoğraflar, Genel, Haberler, HABERLER > Kıbrıs’ta dini liderler bir araya geldi

18.09.2014 Per, 19:31

kibrisdinilider-jpg2014091819005618 Eylül 2014 18:00 (Son güncelleme 18 Eylül 2014 18:06)

Kıbrıs’ta dini liderler, İsveç Büyükelçiliği’nde düzenlenen yemekte bir araya geldi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, gerçekleştirilen görüşmeyi, “çok iyi ve ilham verici bir toplantı” olarak değerlendirdi.
 

 

LEFKOŞA

Kıbrıs’ta dini liderler, İsveç Büyükelçiliği konutunda düzenlenen yemekte bir araya geldi.

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Ermeni Başpisikoposu Nareg, Maronit Başpisikoposu’nun Temsilcisi Latin Papazı George Kraj’ın katıldığı yemekte, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve İsveç Büyükelçisi Klas Gierov da hazır bulundu.

Yemek sonrası açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide,  dini liderlerin bir araya gelerek gerçekleştirdiği görüşmeyi “çok iyi ve ilham verici bir toplantı” olarak değerlendirdi.

Dini liderlerin adanın yeniden birleştirilmesi için süren çalışmaları desteklerini ifade eden Eide, dini liderlerin toplumu ve liderleri çözüme teşvik için üzerilerine düşen önemli görevi yerine getirdiklerini kaydetti.

Geçmişte her iki toplumun da çok acılar çektiğini, geçmişin değiştirilemeyeceğini ancak geleceği değiştirmenin iki toplumun elinde olduğunu ifade eden Eide, “Çözümsüzlüğün doğurabileceği çarpıcı olumsuzluklar var. İlerleme sağlamak için çok önemli bir zaman” diye konuştu.

Liderlerin, dini farklılıkların politik çıkarlar için kullanılmamasına önem verdiğini kaydeden Eide, “Buradaki tüm dini temsilcilerin ortak düşünceleri insanlık, insan hakları ve hoşgörü. Bu önemli bir mesajdır” ifadelerini kullandı.

Atalay: “Dini liderler olarak üzerimize düşen rolü iyi belirlememiz lazım”

Din İşleri Başkanı Talip Atalay da adanın Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresinde olduğu dönemlerde, uzun bir süre dini grupların barış içerisinde yaşadığını, bunun yeniden başarılabileceğine inandığını söyledi.

“Dini liderler olarak üzerimizi düşen rolü iyi belirlememiz lazım” diyen Atalay, “Dinin dili siyasetin dilinden uzak durması gerekir. Her inancın barış dilini kullanması çok önemlidir” diye konuştu.

Kıbrıs’ta barış sürecine katkı vermek istediklerini ifade eden Atalay, Başpiskopos’un olumlu katkılarıyla çok güzel işler yapılabileceğine inandıklarını, Güney Kıbrıs’a geçmesine müsaade edilmeyen kesimlere bayramda Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret imkanı verilmesinin, çok önemli olduğunu ifade etti.

Hristosdomos: “Kıbrıs’taki sorun dini değil siyasidir”

Başpiskopos Hristosdomos ise  adadaki tüm etnik grupların birlikte yaşaması için başlatılan dini diyalog çalışmalarına desteklerini sürdüreceklerini, dini liderler arası görüşmelerin meyve vermeye başladığını kaydetti.

Kıbrıs’taki sorunun dini değil siyasi olduğunu kaydeden Hristostomos, dinler arası ilişkilerin geliştirilmesi için Kilise’nin kapısının her zaman açık olduğunu ifade etti.

Muhabir: Murat Demirci

http://www.aa.com.tr/tr/dunya/391382–kibrista-dini-liderler-bir-araya-geldi

***********************************************

***********************************************

***********************************************

Kıbrıs’taki dini liderler, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de katıldığı yemekte yeniden bir araya geldi.Güney Kıbrıs’taki İsveç Büyükelçiliği rezidansındaki programa; KKTC Din…

Kıbrıs’taki dini liderler, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de katıldığı yemekte yeniden bir araya geldi.

Güney Kıbrıs’taki İsveç Büyükelçiliği rezidansındaki programa; KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Ermeni Başpiskoposu ve Maronit Başpiskoposu’nun Temsilcisi Latin Papazı George Kraj katıldı.

Yemekte, Eide’nin yanı sıra BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve İsveç Büyükelçisi Klas Gierov da hazır bulundu.

Yemeğin ardından açıklama yapan Espen Barth Eide, verimli bir toplantı yaptıklarını ifade etti. Eide, dini liderlerin adanın yeniden birleştirilmesi için süren çalışmalara desteklerini yinelediklerini kaydetti. Dini liderlerin toplumu ve liderleri çözüme teşvik için üzerlerine düşen önemli görevi sürdürme kararlığını sergilediklerini ifade etti.

Geçmişte her iki toplumun da çok acılar çektiğini, geçmişin değiştirilemeyeceğini ancak geleceği değiştirmenin iki toplumun elinde olduğunu ifade eden Eide, “Çözümsüzlüğün doğurabileceği çarpıcı olumsuzluklar ve fırsatlar nedeniyle ilerleme sağlamak için çök önemli bir zaman.” dedi.

Liderlerin dini farklılıkların politik çıkarlar için kullanılmamasına çok önem verdiğini kaydeden Eide, “Buradaki tüm dini temsilcilerin ortak düşünceleri insanlık, insan hakları ve hoşgörü. Bu önemli bir mesajdır.” diye konuştu.

HRİSTOSTOMOS: DİYALOG ÇALIŞMALARI SÜRECEK

Başpiskopos Hristosdomos, adadaki tüm etnik grupların birlikte yaşaması için başlatılan dini diyalog çalışmalarına desteklerini sürdüreceklerini, dini liderler arası görüşmelerin meyve vermeye başladığını kaydetti.

 

Kıbrıs’taki toplumlar arası sorunun dini değil siyasi olduğunu kaydeden Hristostomos, dinler arası ilişkilerin geliştirilmesi için Kilise’nin kapısının her zaman açık olduğunu ifade etti.

ATALAY: BARIŞ YENİDEN SAĞLANABİLİR

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay da, adanın Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresinde olduğu dönemlerde uzun bir süre dini grupların hep barış içerisinde yaşadığını, bunun yeniden başarılabileceğine inandığını söyledi.

Atalay, “Dini liderler olarak üzerimizi düşen rolü iyi belirlememiz lazım. Dinin dilinin, siyasetin dilinden uzak olması lazım. Mutlaka barışın dilini, her inancın kendi çerçevesine oluşturduğu barış dilini kullanması çok önemli.” şeklinde konuştu.

Barış sürecine katkı koymak istediklerini ifade eden Atalay, Başpiskopos’un olumlu katkılarıyla çok güzel işler yapılabileceğine inandıklarını, normal zamanlarda Güney Kıbrıs’a geçmesine müsaade edilmeyen kesimlere bayramda Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret imkanı verilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Atalay, tüm dini alanlarının kendi amaçları çerçevesinde kullanılması çağrısını da yeniledi. CİHAN

Cihan

http://www.haber3.com/kibrista-dini-liderler-bir-araya-geldi-2905902h.htm#ixzz3DgZCWNeq

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.