Son güncellenme :20.02.2013 17:26

Anasayfa > 2013 Şubat, Fotoğraflar, HUTBELER > Büyüklere ve Yaşlılara Karşı Görevlerimiz (22 Şubat 2013)

20.02.2013 Çar, 17:26

BÜYÜKLERE VE YAŞLILARA KARŞI GÖREVLERİMİZ

Yasin Suresi 68. ayet

Muhterem Müslümanlar!

Yaşlılık, Allah’ın ömür verdiği kişilerin muhakkak karşılaşacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Kur’an-ı Kerimde: “Kime uzun ömür verirsek, onu yaratılış itibariyle tersine çeviririz (gücünü azaltırız). Hâlâ düşünmeyecekler mi?(1) buyrulmaktadır.

Ömür bitmeye, her yeni eskimeye mahkûmdur. Sahip olduğumuz sıhhatin, servetin ve ömrün devamlı olmadığını, bir gün her şeyin elimizden gidebileceğini,  bizim de bir gün yaşlanacağımızı unutmayalım. Yaşlandığımız zaman kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak biz de bugün yaşlılarımıza öyle davranmalıyız. Peygamberimiz (sav): “Küçüklerine merhamet etmeyen, büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir.” “Saçı sakalı ağarmış yaşlı Müslümana saygı gösterip, ikram etmek,  Allah’a saygıdandır.”(2) “Her hangi bir genç, bir kimseye yaşlı olduğu için ikramda bulunursa, Allah Teâla da o gence, yaşlılığında kendisine ikramda bulunacak birini nasip eder.” (3)buyurmaktadır.

Değerli Kardeşlerim;

Yine Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.); “Güçsüz ve düşkünleri araştırıp bana getirin, (ihtiyaçlarını karşılayayım). Çünkü siz ancak içinizdeki güçsüzler sayesinde yardım görüyor ve rızıklandırılıyorsunuz.”(4) buyurarak yaşlılarımıza saygı ve merhametin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Büyüklerimizin gönüllerini alalım, dualarını isteyelim, anne babamızı evimizin baş tacı yapalım, onları kimseye muhtaç etmeyelim. Unutmayalım ki, bizler de bir gün onlar gibi olacağız.

Değerli Kardeşlerim;

Kur’an-ı Kerim’de; “Onlar, kendi canları çekmesine rağmen yoksula, yetime ve esire yemek yedirirler. “Biz sizi Allah rızası için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz.”(5) buyrulmaktadır. Sadece Allah rızası için tesis edilen dostluk, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma, fertlerin dünya ve ahirette mutluluk ve saadetlerine vesile olacaktır. Şunu unutmayalım ki; yaşlı, hasta ve kimsesiz olan kardeşlerimiz kendi imtihanlarını verirken, bizler de, onlara gösterdiğimiz ilgi, destek ve onları sahiplenmemizle insani görevimizi yerine getiriyoruz. Yaşlı, hasta ve kimsesizlerin dualarını alarak hem ömrümüzü hem de kazançlarımızı bereketlendirelim. Unutmayalım ki bu dünyada maddi ve manevi yardıma muhtaç Allah’ın kullarını sevindirenleri Allah her iki cihanda mutlu edecektir

 [1]:Yasin 68.

[2]:Ebu Davut, Edep 58.

[3]:Tirmizi, Birr 25/75.

[4]:Tirmizi Cihat 21.

[5]:İnsan 8-9.

 

Hutbeyi indir.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.