Son güncellenme :28.02.2013 12:32

Anasayfa > 2013 Mart, HUTBELER > Zararlı Alışkanlıklar (01 Mart 2013)

28.02.2013 Per, 12:32

 

Mâide  Suresi Ayet 90-91

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

Muhterem Müslümanlar! Yüce dinimiz İslam, aklı, canı, nesli, malı ve dini korumayı esas almış, bu değerlere herhangi bir şekilde zarar verilmesini de şiddetle yasaklamıştır. Dünya ve âhiret mutluluğunu engelleyen kişisel, ailevî ve toplumsal huzursuzluklara yol açan başta içki, uyuşturucu ve kumar olmak üzere bütün zararlı alışkanlıkları yasaklamıştır.

Zararlı alışkanlıklar, bazen taklit, özenti ve kötü çevre, bazen de merak ve kişilik zafiyeti sebebiyle oluşmaktadır. Bundan dolayı gençlerin eğitim, yetişme ve çevreden etkilenme dönemlerinde anne babaların çok dikkatli olmaları gerekir.

Önemle belirtelim ki uyuşturucu ve sigara gibi maddelerin en belirgin özelliklerinden biri, az miktarda kullanılsalar bile zamanla bağımlılık yapmalarıdır. Alkol ve uyuşturucu batağına saplanmış kişilerin hemen hemen hepsinin zararlı alışkanlıklara bu şekilde başladıkları bilinmektedir.

Aziz Müminler! Hepimiz biliyoruz ki, içki ve uyuşturucu kullanmak, insanın akli dengesini ve beden sağlığını bozar, sinir sistemini alt-üst eder. İçki ve uyuşturucu bağımlıları, Allah’ın en büyük lütfu olan akıl ve iradelerini kullanamazlar, kendilerine sahip olamazlar, kâr ve zararlarını ayırt edemezler. Bu duruma düşen kimseler artık günahkâr olmanın ötesinde, ruhen ve bedenen sağlıklarını yitirmiş olurlar. Dinimize göre kazanmaya veya kaybetmeye dayalı her türlü şans oyunu, kumardır. Kumar ise insanın zamanını, sağlığını, aile huzurunu, toplumdaki itibarını ve malını mülkünü yok eder.

Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır. “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz, değil mi?”(1)

Peygamberimiz (a.s.) ise “Sarhoşluk veren şeylerden sakının. Çünkü sarhoşluk veren şeyler bütün kötülüklerin anasıdır”(2), “Sarhoşluk veren şeyler, devâ değil bilakis derttir”(3) buyurmuştur.

Kıymetli Müslümanlar! Gençlerimizi içki, kumar ve uyuşturucu illetinden korumada en önemli görev, aile ve eğitim kurumlarına düşmektedir. Anne ve babalar, çocuklarının nerelere girip çıktıklarına, kimlerle arkadaşlık ettiklerine dikkat etmeli, onlarla sağlıklı iletişim kurmalıdırlar. Genç nesil iman, ahlâk ve güzel amellerle takviye edilmeli, onlara büyük ideal ve hedefler gösterilmelidir. Şu gerçek iyi bilinmeli ki, toplum ancak ruhen ve bedenen sağlam ve dinamik gençlerle ayakta durabilir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için onlara güzel örnek olmalıyız. Şuurlu, inançlı ve ahlaklı kişiler olarak yetiştirmenin en önemli görevlerimizden biri olduğunu unutmamalıyız.

—————————–

1- Maide Suresi Ayet 90-91
2- Neseî, Eşribe, 44.

3- Müslim, Eşribe,12.

 

 

Konya Müftülüğü’ nün 02.03.2012 Tarihli Hutbesinden alınmıştır.

 

Hutbeyi İndir

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.