Son güncellenme :14.03.2013 14:06

Anasayfa > 2013 Mart, HUTBELER > 22 Mart 2013 (Ahiret Hayatı)

14.03.2013 Per, 14:06

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

   كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ اِلَيْنَا تُرْجَعُونَ

Ankebut Suresi Ayet 57

 

AHİRET HAYATI

“Artık demir almak günü gelmişse zamandan,

Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;

Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.”(1)…

Diyen şair, her birimiz için kaçınılmaz olan mutlak sonu ne güzel ifade ediyor.

Muhterem müminler!

Bir imtihan yurdu olan şu dünya, her birimiz için belli bir zaman oyalanıp, vakti geldiğinde de bırakıp gideceğimiz bir konak yeridir. Peygamber efendimiz,” Ben bir ağacın gölgesinde bir müddet dinlenip sonra da kalkıp giden bir kimseden başkası değilim.”(2) buyurmakla, dünya hayatının geçiciliğini ve bir o kadar da kısalığını ifade ediyor.

Yunus Emre’in ifadesiyle,
“Geldi geçti ömrüm benim
Bir yel esip geçmiş gibi
Hele bana şöyle gelir
Bir göz yumup açmış gibi.”…

Kabir ve kabristan, o kadar çok şey anlatıyor ki kelimeler yetersiz kalıyor. Büyük, küçük, genç, yaşlı, zengin, fakir hepsi yan yana yatıyorlar. Hatta bu dünyada hiç geçinemeyip hep kavga edenler bile bir arada yatıyorlar. İbret almak için biraz tefekkür yeterlidir. Peygamber efendimiz, “Vaiz ve nasihatçi olarak ölüm yeter”(3) buyuruyor.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de:” Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.”(4) mealindeki ayeti kerime ile bu gerçeği gayet açık bir şekilde bize hatırlatıyor.

Muhterem kardeşlerim!

Hatırladıkça bizi ürperten ölüm, bir yokluk değil, bilakis, ebedi âleme geçiş için bir basamaktır. Gerçekte korkulacak bir şey değildir. Yeter ki biz hazır olalım.

Peygamber efendimiz,”Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, ya da Cehennem çukurlarından bir çukurdur.”(5)buyuruyor. Eğer yaşantımızla orayı Cennet bahçelerinden bir bahçeye çevirebilmişsek ne mutlu bize.

Değerli Cemaatim!

İman esaslarından biri de öldükten sonra dirilmeye inanmaktır. Yasin suresinde,”Çürümüş kemikleri kim diriltecek?”(6) diye sorana,” De ki: Onları ilk defa yaratmış olan diriltecek. Çünkü O, her türlü yaratmayı gayet iyi bilir. (7) buyuruluyor. Demek ki, ölmekle her şey bitmiyor. Aksine ölümsüz olan ahiret hayatı başlıyor.

Kur’an-ı Kerim’de,”Sonra şüphesiz kıyamet günü Rabbinizin huzurunda muhakeme edileceksiniz.”8 ” Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür.”9” Her canlı ölümü tadacaktır. Ve ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise aldatma metâından başka bir şey değildir.”10 buyuruluyor.

Muhterem Kardeşlerim!

Peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde, bizi uyarmak için şu gerçeği ifade ediyor: ”Üç şey kişiyi mezara kadar takip eder, bunlardan ikisi geri döner, biri kıyamete kadar ona arkadaş olur. Bunlar, kazandığı malı, ailesi, eşi-dostu ve ameli. Kazandıkları ve çevresi geri döner, ameli yanında kalır.”11

Ne mutlu bu gerçeği anlayıp gereğini yapanlara.

 

—————————–

1- Yahya kemal Beyatlı
2- Tirmizi

3- Taberani

4- Ankebut Suresi Ayet  57

5- Tirmizi kıyamet 26

6- Yasin Suresi Ayet 78

7- Yasin Suresi Ayet 79

8- Zümer Suresi Ayet 31

9- Zilzal Suresi Ayet 7-8

10-Al-i İmran Suresi Ayet 185

11-Müslim

 

Hakkı ŞENER Lefkoşa Turunçlu Camii Din Görevlisi

HUTBEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.