Son güncellenme :22.03.2013 10:54

Anasayfa > 2013 Mart, HUTBELER > 29 Mart 2013 (İffeti Korumak)

22.03.2013 Cum, 10:54

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ اَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَاَجْرًا عَظِيمًا

Ahzap Suresi Ayet 35

 

İFFETİ KORUMAK

Muhterem Müslümanlar!

Kuran-ı Kerim bizim her konuda rehberimizdir. Dünya ve ahiret saadetini vadeder ve mutlu olmanın yollarını Ahzap suresi 35. Ayette ” …ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar,  Allahı zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya,  işte Allah onlara mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.  “buyurarak haber vermiştir.

Bu ve benzeri ayeti kerimelerde Allah’u Teala toplum için önem arzeden iffet konusunu öne çıkarmıştır.

Değerli Mü’minler!

K.K de;  hayâ, vakar, kişinin kendi şahsiyet ve onurunu koruması(1), insanın, kendisine ait olmayan bir mala el uzatmaması(2),  edepli ve hayâlı olması (3) anlamında kullanılan iffeti;” dinin ve aklın hoş görmediği şeylerden kişinin kendisini sakındırması, namusuna, şerefine ve onuruna leke getirecek her türlü yanlış davranış ve yaklaşımlardan uzak durması” olarak tarif edebiliriz.

İffet konusunda  Peygamberimiz de şunlara işaret etmiştir.. “ Ey Kureyş Gençleri! Zinadan uzak durarak iffetinizi koruyun, bilin ki iffetini koruyana cennet vardır.”(4) Yine Peygamberimiz “İnsanı cennete koyacak olanın dilini ve edep yerini korumasıdır.”(5)  buyurmuş ve “ Allah’ım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim.”(6) diye dua etmemizi tavsiye etmiştir.

Aziz Cemaat!

İffetini ve namusunu korumak, ruhunu ve duygularını her çeşit kötülükten muhafaza etmek, hatta gözünü ve düşüncesini şehveti tahrik edecek her türlü kötülükten uzak tutmak son derece önemlidir. Çünkü bu Müslümanların özelliklerindendir.

Müslümanlar olarak giyim kuşamlarımıza dikkat ederek, dini ölçülere uygun hale getirmeliyiz. Aynı zamanda iffetin gereği olarak söz ve davranışlarımıza özen göstermeliyiz. Bu davranış hem kendimizi, hem de çevremizdeki insanları günah batağına düşmekten koruyacaktır.

Toplum olarak, iffetimizi korumak için, anne- baba ve ailenin her bir bireyi üzerimize düşeni yapmalıyız. Teknolojinin imkânlarını kullanırken dikkat etmeliyiz. Televizyon, bilgisayar, İnternet gibi araçları zararlarından arındırıp faydalı olacak şekilde kullanmalıyız.

Hutbemi şu hadisi şerif mealiyle tamamlamak istiyorum: ”Her dinin bir ahlakı vardır. İslamın ahlakı da hayadır.”(7)  Bildiğiniz gibi haya da imandandır.

———————

1- Bakara suresi Ayet 273

2- Nisa Suresi 6. ayette,

3- Nur suresi ayet 33 de de

4- Hakim, Müstedrek, 4: 398.

5-Tirmizi, birr, 62, İbni Mace, zühd 29

6-(Müslim, zikir, 72)

7- Muvatta, Hüsnü-l-Hulk,9

 

Ahmet AKBULUT Lefkoşa Göçmenköy Nurettin Ersin Paşa Camii İmamı

 HUTBEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.