Son güncellenme :04.04.2013 11:38

Anasayfa > 2013 Nisan > 05 Nisan 2013 Hutbesi

04.04.2013 Per, 11:38

Bu hutbe 5 Nisan 2013 Cuma günü okunacaktır.

 

İSLAM’DA İNSANA VERİLEN DEĞER   

 

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

           لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ فِى اَحْسَنِ تَقْوِيمٍ

٤: سُورَةُ التِّينِ

 

Değerli Mü’minler!

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’deki ifadesiyle “insanı en güzel bir şekilde yaratmış”,1 onu “yeryüzünün halifesi” ilan etmiş,2 “yerdeki ve göklerdeki her şeyi insanın emrine amade kılmış”,3 yaşandığında iki cihan saadeti vaad eden ve insan fıtratına en uygun yaşam tarzı olan İslam’ı da din olarak seçmiştir.

Bütün bunlar Rabbimiz tarafından, yaratılmışların merkezine konulan insanın değerini gösterir.

Değerli Cemaat!

Rabbimiz insana üç yönden değer vermiştir; Her şeyden önce; “Andolsun biz âdemoğlunu şerefli kıldık”4 buyurarak insanı, bizatihi insan olması sebebiyle değerli kılmıştır. Bu değer Cenab-ı Hakk’ın insana verdiği lütuf ve ihsanıdır. Ve bu ihsan öyle bir ihsan ki; kadın-erkek, siyah-beyaz, kuvvetli-zayıf, zengin-fakir demeden ve herhangi bir din, dil, ırk, soy, renk farkı gözetmeksizin bütün insanlığı kuşatmıştır. Çünkü tüm insanlar insan olmada eşittirler. Zira insanlar Âdem’den, Âdem de topraktandır.5 

İkinci olarak; insan inancı nedeniyle değerlidir ki “Allah içinizden inanmış olanları ve kendilerine ilim verilenleri derecelerle yükseltir”6 ayeti ve Rasulullah’ın, “İnanan bir köle puta tapan (hoşunuza gitmiş olsa bile)hür bir erkekten daha iyidir”7 hadis-i Şerifi bu değeri ifade eder.

 Üçüncü olarak ise; Rabbimiz “işlediklerine karşılık her birinin dereceleri vardır”8 ayet-i kerimesinde bildirdiği üzere insana ameli ve yaşayışı ile de ayrı bir değer verir. İnancının gereğini yapanla yapmayanı asla eşit tutmaz. Ve “Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.9 ayetiyle de amelin insana katkısını ifade eder.

Aziz Cemaat!

Sahip olduğu bu değer karşısında insana düşen görev, bu değeri kendisine veren Rabbine karşı sorumluluğunu yerine getirmektir. Bu sorumluluk ise önce iman, sonra imanın gereğini yapmak manasına gelen amel ile yerine getirilebilir. Şu bir gerçek ki; imansız amelin hiç bir değeri olmayacağı gibi amelsiz iman da insanı sorumluluktan kurtarmayacaktır.

Hutbemi Asr Sûresinin meali ile bitirmek istiyorum: “Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

 

 

_____________________________

1-Tîn Suresi Ayet 4.

2-Bakara Suresi Ayet 30.

3-Câsiye Suresi Ayet 13.

4-İsrâ Suresi Ayet 70.

5-Ahmet b.Hanbel, Müsned, 2/534.

6-Mücâdile Suresi Ayet 11.

7- Ahmet b.Hanbel, Müsned, 5/411.

8-Enam Suresi Ayet 132.

9-Enam Suresi Ayet 160.

 

Hasan SAĞLAM / Dörtyol Camii Din Görevlisi

 

 

Hutbeyi Word olarak indir

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.