Son güncellenme :29.03.2017 10:01

Anasayfa > DİNİ BİLGİLER, Fotoğraflar, Genel, Haberler, HABERLER, MEDYA > Üç aylar başladı… Yarın Regaib Kandili

29.03.2017 Çar, 10:01

24 Mart 2017  Tarihli Cuma Hutbesi:

ÜÇAYLAR ve REGAİB KANDİLİ 

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır; “Rabbinizin bağışına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun.”(1) Peygamber Efendimiz (sav) rahmet ayları girdiği zaman şu duayı yapardı: “Allah’ım Recep ve Şaban’ı bizim için mübarek kıl ve bizleri Ramazan’a ulaştır.” (2)

Muhterem Kardeşlerim!

Rabbimizin rahmetinin, mağfiretinin ve bereketinin bol olduğu üç aylara girmek üzereyiz. 29 Mart Çarşamba günü Recep ayının ilk günüdür. Perşembeyi Cumaya bağlayan gece ise Regaip kandilini idrak edeceğiz.

Var oluşumuzun asıl sebebi, bizleri yaratıp sayısız nimetler bahşeden Allah’ı tanımak ve ona hakkıyla kulluk etmektir. Ömür sermayesi insana bir nimet olarak verilmiştir. Dünya meşgalesi, bizlere adım adım yaklaştığımız hesap gününü zaman zaman unutturmaktadır. Bize düşen, boş yere heba edilemeyecek kadar değerli ömrümüzü, Allah’ın rızasını kazanacak salih amellerle değerlendirmektir. Önümüzdeki rahmet ayları bunun için bir fırsattır.

Aziz Kardeşlerim!

Müminler için fırsat olan bu zaman dilimlerinde, Peygamber Efendimiz ibadetlerini çoğaltır, bu yönüyle de ümmetine örnek olurdu. Biz de bu günleri dua ve ibadetle geçirmeliyiz. Allah Teâlâ: “İbadetiniz olmasa Rabbim size ne diye değer versin!” (3) buyuruyor.

İbadetlerin asıl amacı iman şerefine ermiş müminleri bir eğitim sürecinden geçirerek kâmil insan olma noktasına getirmektir. Yoksa Allah’ın bizim ibadetimize ihtiyacı yoktur. Aciz ve muhtaç olan biziz.

Muhterem müminler!

Regaip; çok bağış, rağbet edilen ve bol ihsan demektir. Bu gecede diğer gecelere nispeten ilahi rahmetin bol olduğu, günahların affedildiği, duaların kabul olduğu ve Allah’ın kullarına bol lütuf ve nimetler bağışladığı gecedir. Peygamberimiz (sav) Efendimizden rivayet edilen bir hadise göre; ”duaların reddedilmeyeceği beş geceden birisi de Recep ayının ilk Cuma gecesidir.” (4)

Kardeşlerim!

Bir daha kavuşup kavuşamayacağımızı bilemediğimiz bu rahmet ve bereket mevsimini iyi değerlendirelim. Bu gecenin kendisine has bir ibadet şekli olmamakla birlikte, Allah’ın rızası umularak yapılan her ibadet Allah katında kıymetlidir ve mükâfatı boldur. Kandil geceleri, millet olarak birlik ve beraberliğimizin Allah’ın mescitlerinde perçinleştiği, ellerin ve gönüllerin Allah’a açıldığı, Müslümanların bir ve bütün olarak ümmet bilincine vardığı gecelerdir. Ancak; olması gereken şudur ki, Müslümanların sadece kandil gecelerinde değil, her zaman ve her yerde yekvücut olmasıdır. Hep birlikte Allah’ın ipine sarılıp Allah’ın bize olan nimetini ve rahmetini hatırlayıp kardeşler olarak bütünleşmeliyiz. Şu an İslam dünyasının içinde bulunduğu durum bütün inananları üzmekte ve şahit olduklarımız içimizi sızlatmaktadır. Yakılan fitne ateşi büyüyerek kan ve gözyaşı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ateşin sönmesi, bu kanın durması, İslam’ın yok edilmek istenen onur ve izzetinin korunması için her Müslüman üzerine düşen maddi ve manevi görevi yerine getirmelidir.

Kardeşlerim!

Hutbemi şu dua ile bitirmek istiyorum: Allah’ım Rahmet aylarının, ülkemize, milletimize ve Âlem-i İslam’a hayırlar getirmesini nasip eyle. Allah’ım rahmetini, bereketini ve mağfiretini üzerimizden eksik etme.

———————–

1-Ali İmran Suresi Ayet 133

2- Ahmed b. Hanbel, Müsned, c1, s259

3- Furkan Suresi Ayet 77

4- Câmiu’s Sâğir Clll,s 454

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.