Son güncellenme :10.05.2017 9:26

Anasayfa > Fotoğraflar, Genel, Haberler, HABERLER, MEDYA > Din İşleri Başkanı Atalay’ın Berat Kandili Mesajı

10.05.2017 Çar, 9:26

BERAT KANDİLİ MESAJI

10 Mayıs 2017 Çarşamba gününü Perşembe gününe bağlayan gece içtenlikle yapılan duaların karşılık bulacağı, af ve mağfiret gecesi olarak kabul edilen Berat Kandilidir.

Borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan, kurtulma, günahlardan arınma, ilâhî af ve rahmete nâil olma gibi anlamlara gelen bu gece, her yıl Şaban ayının 15’nci gecesi Müslümanlarca coşkuyla idrak edilmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisi şerifinde; “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” müjdesini vermiştir.

Bütün kandillerde olduğu gibi Berat gecesinde de nefsimizin ve hayatımızın muhasebesini yapmalı, bireysel ve toplumsal sorumluluklarımızı ve görevlerimizi gözden geçirmeli, samimi bir kalple Allah’a dua etmeli, bizlerden şefkat ve merhametini esirgememesi için niyazda bulunmalıyız.

Kandil gecelerinin tam manasıyla tadına varabilmenin Peygamberimiz Hz. Muhammed’in işaret ettiği evrensel ahlaki değerleri yaşamımıza dahil etmekle mümkün olacağını unutmamalıyız. Bu geceyi, samimi bir kalple dua ve istiğfar ederek, verdiği nimetler için Allah’a şükrederek, yoksullara, kimsesizlere yardım elini uzatarak, çocuklarımıza güzel örnek olmaya gayret ederek geçirmeliyiz. Bu gece bol bol Kur’an okumalı,  namaz kılmalı,  ölülerimizi ve şehitlerimizi rahmetle ve dualarla anmalıyız.

Bu vesileyle, bütün İslam aleminin Berat Kandilini kutlar, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulüne vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Not: Berat Kandili dolayısıyla Hz. Ebubekir Camii’nde icra edilecek kandil programı 20.30’da BRT 1’den canlı olarak izleyiciye ulaştırılacaktır.

 

Prof. Dr. Talip Atalay

Din İşleri Başkanı

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.