Son güncellenme :23.05.2017 16:13

Anasayfa > Fotoğraflar, Genel, Haberler, HABERLER, MEDYA > İngiltere’de Yaşanan Terör Saldırısına Kınama…

23.05.2017 Sal, 16:13

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, İngiltere’nin Manchester kentinde yaşanan ve 22 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını yayımladığı mesajla kınadı.

Terörün insanlığın ortak sorunu olduğuna dikkat çeken Din İşleri Başkanı Atalay, mesajında şunları söyledi:

İngiltere’nin Manchester kentinde bir konser salonunda yaşanan ve terör saldırısı olduğu açıklanan olayda çoğu çocuk ve genç 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 59 kişinin yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Dünyanın neresinde, hangi dini ve etnik gruba yönelik olursa olsun, masum ve savunmasız insanlara yönelik her türlü saldırı vicdanlarımızı yaralamaktadır. Hele de Kuran-ı Kerim’de bir masumun öldürülmesi bütün insanlığı öldürmekle eşdeğer tutulurken, onlarca masumun katledilmesi, yaralanması ve bir de bunun İslam’ın adı karıştırılarak yapılması ayrıca büyük bir çelişki ve acıdır. Yakın coğrafyamız ve mensubu olduğumuz dini ve kültürel çevremizde bu acımasızlığın benzerlerini yıllardır kesintisiz olarak yaşamaktayız. Bu acıların dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın ortak acılar olduğu hatırda tutulmalıdır. Yine bu acıların ancak büyük insanlık ailesi olarak ortak akıl, vicdan ve tavırla, terörü doğuran nedenleri ortadan kaldırdığımızda son bulabileceği de aşikardır. Dolayısıyla, rengi ve coğrafyası ne olursa olsun, terörün son bulması için hangi alanda ne yapılması gerekiyorsa yapmak da ortak insani, ahlaki ve dini görevimizdir. Böylesine acı olayların tüm dünyada bir daha yaşanmaması ve insanlık olarak kınama söyleminden öteye geçen bir tutum alabilmemiz elzemdir.

Bu duygu ve temennilerle, şahsım ve temsil ettiğim camiam adına Manchester’da vuku bulan elim olaydan ötürü derin üzüntü içinde olduğumuzu ve Britanya halkının acılarını paylaştığımızı belirtir, sabır dileklerimizle vefat edenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da Allah’tan acil şifa dilerim.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.