Son güncellenme :23.06.2017 15:44

Anasayfa > BAŞKANLIK, Genel, Haberler > Ramazan Bayramı Mesajı

23.06.2017 Cum, 15:44

Namaz Vakitleri

25 Haziran 2017 Pazar günü saat 06:18’de kılınacak bayram namazıyla, İslam aleminin iki bayramından biri olan Ramazan Bayramını idrak edeceğiz.
Bayramlar, toplumda karşılıklı ziyaretlerin yapıldığı, paylaşmanın arttığı, dargınlıkların, kırgınlıkların son bulduğu, toplumsal huzura zarar verebilecek davranışlardan uzak kalmak için azami özenin gösterildiği, çocukların mahallede kapı-kapı dolaşarak şeker topladığı, büyüklerin çocukları çeşitli hediyelerle sevindirdiği günler olmuştur. İnananlar açısından bu davranışların hayatın her safhasında devam ettirilmesi büyük önem taşır. Bu nedenle her Müslüman, Ramazan ayında yakaladığı bu ulvi sosyal davranış biçimlerini, Ramazandan sonra da devam ettirmeli, geride bıraktığı, vazgeçtiği kötü olan, ailevi ve toplumsal huzuru bozan huy ve davranışlara bir daha asla dönmeme azim ve kararlılığını canlı tutmalıdır.
Dünya’nın çeşitli yerlerinde yıllardır vicdanları derinden yaralayan olaylar vuku bulmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in kökünü Hz. Âdem’e dayandırdığı, böylece en temelde birbirine kardeş ettiği insanlık ailesinin fertleri olarak, zulme uğrayanların feryatları yüreğimizi dağlar, savaş ve terör nedeniyle yitirilen canlar ve akıtılan gözyaşları hepimizi derinden üzer. Peygamberimizin; “Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma” şeklinde formüle ettiği vicdani ölçümüz; çeşitli coğrafyalarda acı çeken insanların feryatlarına kulak kapayarak, onların içerisinde bulundukları durumu görmezden gelerek tam anlamıyla Bayram sevincini yaşamamıza engel olmaktadır. İslam ve insan kardeşliği Kur’an’ın çizdiği çerçevede yeniden şekilleninceye kadar, dünyada huzurun hâkim ve daim olması da bayramlarımızın tam anlamıyla bayram gibi idrak edilmesi de mümkün gözükmemektedir.
Her Bayram olduğu gibi bu Bayramda da, tanıdık ve yakınlarımızı, komşularımızı, kimsesiz ve hastalarımızı ziyaret etmeli, öksüz-yetim ve kimsesiz çocukları sevindirmeli, hiçbir temelde ayrım yapmadan herkesi bayram sevincine ortak etmeli, kimseyi bu sevincin dışında bırakmamaya gayret göstermeliyiz. Aramızdan ayrılan yakınlarımızı da unutmamalı, onların kabirlerini ziyaret etmeli, onlar için bağışlanma isteklerimizi Rabbimize iletmeliyiz. Mezarlıklarda hazır hatim ve dua satanlara itibar etmemeli, bu şekilde satın alınan bir hatim ve duanın ölüye bir fayda sağlamayacağını unutmamalıyız.
İnşallah bu Bayram sonrasında -27 Haziran günü- Kıbrıs’ımızın en önemli manevi mimarı Hala Sultan Annemizin kabrinin bulunduğu Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesini 1000 kardeşimizle ziyaret edecek, manevi mirasımızı yâd edecek, geçmişimizin derinliğine yolculuk edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın Ramazan Bayramını tebrik eder, Ramazan Bayramı’nın milletimize, İslam âlemine, bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini yüce Allah’tan tüm kalbimle dilerim.
Hatırlatma:
1- Ülkemizde bu sene fitre miktarı 20 TL’dir. Ailede her birey için ve Bayram Namazından önce verilmelidir.
2- Bayramı Namazı KKTC genelinde 25 Haziran 2017 Pazar günü, saat 06:18’de kılınacaktır.
3- Bayram namazı Güney Kıbrıs’ta Bayraktar Camisinde 07: 00, Hala Sultan Tekkesinde ise 09:00’da kılınacaktır.
4- Hz. Ebubekir Camii’nde kılınacak Bayram Namazı BRT2’den canlı verilecektir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.