Son güncellenme :07.07.2017 7:29

Anasayfa > HUTBELER, TEMMUZ 2017 HUTBELERİ > Hutbe : 07 Temmuz 2017 Şevval Orucu

07.07.2017 Cum, 7:29

Bu hutbe 07 Temmuz 2017 Cuma günü okunacaktır.
ŞEVVAL ORUCU
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَاْتِيَكَ الْيَقِينُ
٩٩ :سُورَةُالْحِجْرِ
قال رسول الله صلى الله عليه وسلم
مَنْ صَامَ رَمَضانَ ثُمَّ أَتَبَعَهُ سِتًّا مِنْ شَوَّالٍ كانَ كصِيَامِ الدَّهْرِ

Muhterem Müslümanlar!
İbadet kelimesi sözlükte; ’’ Boyun eğmek ve itaat etmek…’’ anlamına gelir. Dini bir terim olarak ise ibadet,’’ Allah’ı yüceltmek ve O’na karşı sevgi, saygı ve bağlılığımızı göstermek için yaptığımız; karşılığında sevap ve mükâfat olan tutum ve davranışlar bütünüdür. İbadetler, Yüce Allah’ın bizlere verdiği sayısız nimetlere karşılık bir teşekkür ifadesidir. Atalarımız,‘’ Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.’’ Demişlerdir. Bize bir fincan acı kahve ikram edene bile teşekkür eder, hürmet gösteririz. Oysa Yüce Rabbimiz, bizlere sayamayacağımız kadar fazla nimet vermiş, kâinatı emrimize amade kılmıştır. O’nun bize verdiği bunca nimete mukabil O’na teşekkür etmemek olgun bir Müslüman’a yakışmaz.
Değerli Kardeşlerim!
Ramazan ayı boyunca Yüce Rabbimizin: “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” (1) ilahi mesajını dikkate alarak namazlarımızı kıldık, oruçlarımızı tuttuk, hayır hasenatımızı yaptık, zekâtlarımızı ve sadaka-i fıtırlarımızı verdik. Hatm-i şerifler indirdik. Dinlediğimiz vaaz ve sohbetlerle bir kez daha Müslümanlığımızı gözden geçirdik. Mümkün oldukça namazlarımızı camide cemaatle kılarak Mü’min kardeşlerimizle aynı kıbleye yönelmenin ve bizleri yaratan rabbimizin huzurunda fani bir kul olmanın doyumsuz hazzını yaşadık.
Kardeşlerim!
İbadetler, belirli bir zaman ve mevsime tahsis edilmiş değildir. İslam dinine göre akıllı olan herkes büluğ çağına girdiği andan itibaren, ölünceye kadar ibadetlerden sorumludur. Zira ibadetlerde aslolan süreklilik ve devamlılıktır. İman esasları, ibadetler, ahlâki vasıflar süreklilik arz eder. Bunlar, mevsimi geçince çıkarılıp bir kenara bırakılan elbiseler gibi değildir. Ramazanda kazanılan güzel ahlaka dair her şeyin, hayatın her anına yansıtılması gerekir. Bu sebeple Ramazan ayı bitti diye ibadetlerimize son vermemeliyiz. Ramazanda elde etmiş olduğumuz kazanımları devam ettirme yoluna gitmeliyiz. Günahlardan arınmış bir şekilde Ramazan ayından çıktığımız gibi, bir sonraki Ramazan ayını da aynı güzellikte karşılamaya gayret göstermeliyiz.
Değerli Cemaatim!
Ramazan Bayramıyla birlikte hicri takvime göre Şevval ayına girdik. Şevval ayında farz ibadetlerin yanında, efendimizin bir sünneti olan altı günlük Şevval Orucunu tutmaya gayret gösterelim. Nitekim Sevgili Peygamberimiz: “Kim, oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” (2) müjdesini vermişlerdir. Nafile ibadetlerde kolaylık ve genişlik esastır. Bu itibarla Şevval ayında tutulacak altı günlük orucu, kişi dilediği ve kolayına gelen şekilde tutabilir. İster hiç ara vermeden tutar, dilerse fâsılalı olarak da tutabilir.Yine Ramazan ayında değişik sebeplerden dolayı tutamadığımız oruçlar var ise bu Şevval ayı içerisinde onları tutalım. Az da olsa devamlı ve sürekli yapılan ibadet ve hayırların günahların bağışlanmasına vesile olacağını, dünya ve ahirette bizleri selamete kavuşturacağını unutmayalım. Nitekim Sevgili Peygamberimiz: “Allah katında amellerin en makbulü, az da olsa devamlı olanıdır.” (3) buyurarak, makbul olan ibadetin sürekli olması gerektiğini bizlere bildirmiştir. Hutbeme, yukarıda okuduğum ayet-i kerimenin mealiyle son veriyorum:“Ölüm gelinceye kadar Rabbi’ne ibadet et.”4 Rabbim, bizleri ibadette daim kullarından eylesin. ————————–
1- Zariyat Suresi Ayet 56
2- Tirmizi, Sıyam,53
3- Buhari, Rikak,18
4- Hicr Suresi Ayet 99

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.